NKK Switches YB15CKW01-12-EB
YB15CKW01-12-EB picture photo
Mfg. Part Number
YB15CKW01-12-EB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15CKW01-12-EB.pdf
Availability of YB15CKW01-12-EB
QUANTITY
YB15CKW01-12-EB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15CKW01-12-EB
Internal Part NumberEIS-YB15CKW01-12-EB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15CKW01-12-EB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapYellow (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15CKW01-12-EB
Related LinksYB15CKW, YB15CKW01-12-EB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15CKW01-12-EB Details Description
Related parts for YB15CKW01-12-EB
SWITCH SPST TIN 6 SEC 50V datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 4A TO-126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 50POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST CM 38QFN datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/64-48" WHITE datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
150UF 12V 10X20 105C RAD datasheet.pdf