Susumu RL1220S-R20-F
RL1220S-R20-F picture photo
Mfg. Part Number
RL1220S-R20-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
RL1220S-R20-F.pdf
Availability of RL1220S-R20-F
QUANTITY
RL1220S-R20-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1220S-R20-F
Internal Part NumberEIS-RL1220S-R20-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1220S-R20-F
Related LinksRL1220, RL1220S-R20-F Datasheet, Susumu Distributor
RL1220S-R20-F Details Description
Related parts for RL1220S-R20-F
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG .156 RED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.3MHZ RRO 10X2QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 13K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf