NKK Switches YB15CKW01-5D-JB
YB15CKW01-5D-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB15CKW01-5D-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15CKW01-5D-JB.pdf
Availability of YB15CKW01-5D-JB
QUANTITY
YB15CKW01-5D-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15CKW01-5D-JB
Internal Part NumberEIS-YB15CKW01-5D-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15CKW01-5D-JB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15CKW01-5D-JB
Related LinksYB15CKW, YB15CKW01-5D-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15CKW01-5D-JB Details Description
Related parts for YB15CKW01-5D-JB
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 120NS 32VSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.1A/1.3A 28QFN datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLAS YELLOW 2/PACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf