NKK Switches YB15CKW01-5D05-JD
YB15CKW01-5D05-JD picture photo
Mfg. Part Number
YB15CKW01-5D05-JD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15CKW01-5D05-JD.pdf
Availability of YB15CKW01-5D05-JD
QUANTITY
YB15CKW01-5D05-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15CKW01-5D05-JD
Internal Part NumberEIS-YB15CKW01-5D05-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15CKW01-5D05-JD
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15CKW01-5D05-JD
Related LinksYB15CKW0, YB15CKW01-5D05-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15CKW01-5D05-JD Details Description
Related parts for YB15CKW01-5D05-JD
IDC CABLE - MCG26K/MC26F/X datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 105MA 2.2 OHM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 3A UNCOATED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 1.5A 250V datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 800MA 556 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf