NKK Switches YB15MKW01-5D24-JD
YB15MKW01-5D24-JD picture photo
Mfg. Part Number
YB15MKW01-5D24-JD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15MKW01-5D24-JD.pdf
Availability of YB15MKW01-5D24-JD
QUANTITY
YB15MKW01-5D24-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15MKW01-5D24-JD
Internal Part NumberEIS-YB15MKW01-5D24-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15MKW01-5D24-JD
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15MKW01-5D24-JD
Related LinksYB15MKW0, YB15MKW01-5D24-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15MKW01-5D24-JD Details Description
Related parts for YB15MKW01-5D24-JD
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 50V datasheet.pdf
REG SW 3.3/2.5V 6A DUAL VERT datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 5MM RED datasheet.pdf
CAP ALUM 3500UF 10V AXIAL datasheet.pdf
USB AUDIO 2.0 REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
IC ADC 17BIT DUAL 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC USB HOST CTRL HP 128-LQFP datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf