NKK Switches YB15WRKG01-2CF12-JB
YB15WRKG01-2CF12-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB15WRKG01-2CF12-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB15WRKG01-2CF12-JB.pdf
Availability of YB15WRKG01-2CF12-JB
QUANTITY
YB15WRKG01-2CF12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WRKG01-2CF12-JB
Internal Part NumberEIS-YB15WRKG01-2CF12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WRKG01-2CF12-JB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WRKG01-2CF12-JB
Related LinksYB15WRKG0, YB15WRKG01-2CF12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WRKG01-2CF12-JB Details Description
Related parts for YB15WRKG01-2CF12-JB
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
SHORT PARTITION 36-7/16X12-5/8 datasheet.pdf
RES 180 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SMB STR PLUG-STR PLUG 6" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
TFLEX 330TG 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf