NKK Switches YB15WRKG01/C-1F24-JF
YB15WRKG01/C-1F24-JF picture photo
Mfg. Part Number
YB15WRKG01/C-1F24-JF
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB15WRKG01/C-1F24-JF.pdf
Availability of YB15WRKG01/C-1F24-JF
QUANTITY
YB15WRKG01/C-1F24-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WRKG01/C-1F24-JF
Internal Part NumberEIS-YB15WRKG01/C-1F24-JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WRKG01/C-1F24-JF
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WRKG01/C-1F24-JF
Related LinksYB15WRKG01, YB15WRKG01/C-1F24-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WRKG01/C-1F24-JF Details Description
Related parts for YB15WRKG01/C-1F24-JF
FUSE CERAMIC 1.6A 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 54VFBGA datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 200VAC SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MARKER BOOK datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RUGGD FLEX LIGHTPIPE BLK 12" GRN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf