NKK Switches YB15WSKG01-05-BB
YB15WSKG01-05-BB picture photo
Mfg. Part Number
YB15WSKG01-05-BB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB15WSKG01-05-BB.pdf
Availability of YB15WSKG01-05-BB
QUANTITY
YB15WSKG01-05-BB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WSKG01-05-BB
Internal Part NumberEIS-YB15WSKG01-05-BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WSKG01-05-BB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WSKG01-05-BB
Related LinksYB15WSKG, YB15WSKG01-05-BB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WSKG01-05-BB Details Description
Related parts for YB15WSKG01-05-BB
RES SMD 953 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INDCT LOAD/RELAY DRVR SOT23 datasheet.pdf
CONN FERRULE RG-196A CRIMP TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 400MW ALF2 datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF 6-DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC CAPSENSE EXP 8 I/O 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP 220MF -20% +80% 3.6V T/H datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/F LOW datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf