NKK Switches YB15WSKW01-12-BB
YB15WSKW01-12-BB picture photo
Mfg. Part Number
YB15WSKW01-12-BB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15WSKW01-12-BB.pdf
Availability of YB15WSKW01-12-BB
QUANTITY
YB15WSKW01-12-BB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WSKW01-12-BB
Internal Part NumberEIS-YB15WSKW01-12-BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WSKW01-12-BB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WSKW01-12-BB
Related LinksYB15WSKW, YB15WSKW01-12-BB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WSKW01-12-BB Details Description
Related parts for YB15WSKW01-12-BB
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
60702A201 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
LED RED/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC CLK BUFF 1:10 250MHZ datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" DUAL ROW datasheet.pdf