NKK Switches YB15WSKW01-12-FB
YB15WSKW01-12-FB picture photo
Mfg. Part Number
YB15WSKW01-12-FB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15WSKW01-12-FB.pdf
Availability of YB15WSKW01-12-FB
QUANTITY
YB15WSKW01-12-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WSKW01-12-FB
Internal Part NumberEIS-YB15WSKW01-12-FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WSKW01-12-FB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WSKW01-12-FB
Related LinksYB15WSKW, YB15WSKW01-12-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WSKW01-12-FB Details Description
Related parts for YB15WSKW01-12-FB
CONN HEADER .100 SINGL R/A 28POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS VERT 12MM GOLD datasheet.pdf
SSD 64GB 2.5" SATA datasheet.pdf
TUBING PVC CLR 1000' datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 88POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 210POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf