NKK Switches YB15WSKW01-5C-JB
YB15WSKW01-5C-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB15WSKW01-5C-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15WSKW01-5C-JB.pdf
Availability of YB15WSKW01-5C-JB
QUANTITY
YB15WSKW01-5C-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WSKW01-5C-JB
Internal Part NumberEIS-YB15WSKW01-5C-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WSKW01-5C-JB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)1.9 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WSKW01-5C-JB
Related LinksYB15WSKW, YB15WSKW01-5C-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WSKW01-5C-JB Details Description
Related parts for YB15WSKW01-5C-JB
IC MULTIPLEXER QUAD 2-CH 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 125V 10% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE STD ISP CHIP PROG ISP datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP datasheet.pdf
IC DGTL POT 2CH 50K 14TSSOP datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 20' NM SMA MALE datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf