NKK Switches YB15WSKW01-5D-JB
YB15WSKW01-5D-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB15WSKW01-5D-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB15WSKW01-5D-JB.pdf
Availability of YB15WSKW01-5D-JB
QUANTITY
YB15WSKW01-5D-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB15WSKW01-5D-JB
Internal Part NumberEIS-YB15WSKW01-5D-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB15WSKW01-5D-JB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB15WSKW01-5D-JB
Related LinksYB15WSKW, YB15WSKW01-5D-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB15WSKW01-5D-JB Details Description
Related parts for YB15WSKW01-5D-JB
IC HOT SWAP POWER MGR 24-TSSOP datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO252 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 257POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG DDR TERMINATION 3A 10DFN datasheet.pdf