NKK Switches YB16KKW01-5F12-JB
YB16KKW01-5F12-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB16KKW01-5F12-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16KKW01-5F12-JB.pdf
Availability of YB16KKW01-5F12-JB
QUANTITY
YB16KKW01-5F12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16KKW01-5F12-JB
Internal Part NumberEIS-YB16KKW01-5F12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16KKW01-5F12-JB
PCN Design/SpecificationLP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C