NKK Switches YB16MKG01-6G-JB
YB16MKG01-6G-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB16MKG01-6G-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
YB16MKG01-6G-JB.pdf
Availability of YB16MKG01-6G-JB
QUANTITY
YB16MKG01-6G-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16MKG01-6G-JB
Internal Part NumberEIS-YB16MKG01-6G-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16MKG01-6G-JB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16MKG01-6G-JB
Related LinksYB16MKG, YB16MKG01-6G-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16MKG01-6G-JB Details Description
Related parts for YB16MKG01-6G-JB
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT STER 96KHZ 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 38.4mA Backlight 36-WLP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T SLD NONSHORT datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 130 POS 100 C/L datasheet.pdf