NKK Switches YB16SKW01-05-FB
YB16SKW01-05-FB picture photo
Mfg. Part Number
YB16SKW01-05-FB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16SKW01-05-FB.pdf
Availability of YB16SKW01-05-FB
QUANTITY
YB16SKW01-05-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16SKW01-05-FB
Internal Part NumberEIS-YB16SKW01-05-FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16SKW01-05-FB
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16SKW01-05-FB
Related LinksYB16SKW, YB16SKW01-05-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16SKW01-05-FB Details Description
Related parts for YB16SKW01-05-FB
RES SMD 30 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf