NKK Switches YB16WCKW01-12-GB
YB16WCKW01-12-GB picture photo
Mfg. Part Number
YB16WCKW01-12-GB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16WCKW01-12-GB.pdf
Availability of YB16WCKW01-12-GB
QUANTITY
YB16WCKW01-12-GB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16WCKW01-12-GB
Internal Part NumberEIS-YB16WCKW01-12-GB
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16WCKW01-12-GB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16WCKW01-12-GB
Related LinksYB16WCKW, YB16WCKW01-12-GB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16WCKW01-12-GB Details Description
Related parts for YB16WCKW01-12-GB
CONN AUDIO JACK 3.5MM STEREO datasheet.pdf
IC AMP HBT GAAS 1/4W SOT-89 datasheet.pdf
ENDPLATE 1.5MM WM GN ZDU 2.5 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56.2 OHM 1% 5W datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 2.5W 10% AXIAL datasheet.pdf