NKK Switches YB16WCKW01-2CF24-JB
YB16WCKW01-2CF24-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB16WCKW01-2CF24-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16WCKW01-2CF24-JB.pdf
Availability of YB16WCKW01-2CF24-JB
QUANTITY
YB16WCKW01-2CF24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16WCKW01-2CF24-JB
Internal Part NumberEIS-YB16WCKW01-2CF24-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16WCKW01-2CF24-JB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16WCKW01-2CF24-JB
Related LinksYB16WCKW0, YB16WCKW01-2CF24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16WCKW01-2CF24-JB Details Description
Related parts for YB16WCKW01-2CF24-JB
FIXED IND 1.5NH 500MA 70 MOHM datasheet.pdf
CONN DB37 CRIMP FEM YLW CHROME datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 3.1A 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf