NKK Switches YB16WCKW01-2CF24-JB
YB16WCKW01-2CF24-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB16WCKW01-2CF24-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16WCKW01-2CF24-JB.pdf
Availability of YB16WCKW01-2CF24-JB
QUANTITY
YB16WCKW01-2CF24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16WCKW01-2CF24-JB
Internal Part NumberEIS-YB16WCKW01-2CF24-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationYB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16WCKW01-2CF24-JB
PCN Design/SpecificationYB,YB2 Series Mounting Nut 24/Feb/2012
LP01, YB, YB2 Series 06/Nov/2012
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red/Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16WCKW01-2CF24-JB
Related LinksYB16WCKW0, YB16WCKW01-2CF24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16WCKW01-2CF24-JB Details Description
Related parts for YB16WCKW01-2CF24-JB
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.4M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf