NKK Switches YB16WCKW01-5F24-JF
YB16WCKW01-5F24-JF picture photo
Mfg. Part Number
YB16WCKW01-5F24-JF
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16WCKW01-5F24-JF.pdf
Availability of YB16WCKW01-5F24-JF
QUANTITY
YB16WCKW01-5F24-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16WCKW01-5F24-JF
Internal Part NumberEIS-YB16WCKW01-5F24-JF
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16WCKW01-5F24-JF
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16WCKW01-5F24-JF
Related LinksYB16WCKW0, YB16WCKW01-5F24-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16WCKW01-5F24-JF Details Description
Related parts for YB16WCKW01-5F24-JF
RES CERM WW 5W 0.2 OHM 1% datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 14NSOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 28 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
TV 21C 21#16 SKT PLUG datasheet.pdf
INDUCTOR 14.0 X 12.8 X 6.5 13UH datasheet.pdf