NKK Switches YB215CWCKW01-5F12-JB
YB215CWCKW01-5F12-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB215CWCKW01-5F12-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB215CWCKW01-5F12-JB.pdf
Availability of YB215CWCKW01-5F12-JB
QUANTITY
YB215CWCKW01-5F12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB215CWCKW01-5F12-JB
Internal Part NumberEIS-YB215CWCKW01-5F12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB215CWCKW01-5F12-JB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB2
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB215CWCKW01-5F12-JB
Related LinksYB215CWCKW, YB215CWCKW01-5F12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB215CWCKW01-5F12-JB Details Description
Related parts for YB215CWCKW01-5F12-JB
IC DATA SELECT/MUX QUAD 16-VQFN datasheet.pdf
DIODE TUNING 30V 6.8PF TO92-2 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE DPDT 120V SMD datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
ATTENUATOR 4 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf