NKK Switches YB225CWCKW01-5D12-JB
YB225CWCKW01-5D12-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB225CWCKW01-5D12-JB
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB225CWCKW01-5D12-JB.pdf
Availability of YB225CWCKW01-5D12-JB
QUANTITY
YB225CWCKW01-5D12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB225CWCKW01-5D12-JB
Internal Part NumberEIS-YB225CWCKW01-5D12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB225CWCKW01-5D12-JB
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB2
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB225CWCKW01-5D12-JB
Related LinksYB225CWCKW, YB225CWCKW01-5D12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB225CWCKW01-5D12-JB Details Description
Related parts for YB225CWCKW01-5D12-JB
CONN MDR RCPT 36POS VERT T/H datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS 3000PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 2.26M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 400UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf