NKK Switches YB26KKW01-28-BB
YB26KKW01-28-BB picture photo
Mfg. Part Number
YB26KKW01-28-BB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB26KKW01-28-BB.pdf
Availability of YB26KKW01-28-BB
QUANTITY
YB26KKW01-28-BB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB26KKW01-28-BB
Internal Part NumberEIS-YB26KKW01-28-BB
FamilyPushbutton Switches
SeriesYB
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB26KKW01-28-BB
Related LinksYB26KKW, YB26KKW01-28-BB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB26KKW01-28-BB Details Description
Related parts for YB26KKW01-28-BB
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
X4 SAS - 4X LNLNK JCKSCW CABLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf