NKK Switches YB26SKW01-28-FB
YB26SKW01-28-FB picture photo
Mfg. Part Number
YB26SKW01-28-FB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB26SKW01-28-FB.pdf
Availability of YB26SKW01-28-FB
QUANTITY
YB26SKW01-28-FB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB26SKW01-28-FB
Internal Part NumberEIS-YB26SKW01-28-FB
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB26SKW01-28-FB
Related LinksYB26SKW, YB26SKW01-28-FB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB26SKW01-28-FB Details Description
Related parts for YB26SKW01-28-FB
IC Z8 MCU OTP 4K 28SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 200MA LL34 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 1% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MOSFET DVR STP-DN SYNC 10DFN datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 100MA SC70 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf