Yageo YC164-JR-0716RL
YC164-JR-0716RL picture photo
Mfg. Part Number
YC164-JR-0716RL
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 16 OHM 1206
Datasheet Download
YC164-JR-0716RL.pdf
Availability of YC164-JR-0716RL
QUANTITY
YC164-JR-0716RL Order Process
Ship out your order
Specifications of YC164-JR-0716RL
Internal Part NumberEIS-YC164-JR-0716RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesYC164
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
ApplicationsDDRAM, SDRAM
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YC164-JR-0716RL
Related LinksYC164-J, YC164-JR-0716RL Datasheet, Yageo Distributor
YC164-JR-0716RL Details Description
Related parts for YC164-JR-0716RL
RES SMD 1.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRAID SLEEVING EXPANDBL 1.5" BLK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 233MHZ 1CIRC datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
KIT DEV XBEE SERIES 1 802.15.4 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.5A 156 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf