Vishay/Dale CW00550R00JS73
CW00550R00JS73 picture photo
Mfg. Part Number
CW00550R00JS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 50 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
CW00550R00JS73.pdf
Availability of CW00550R00JS73
QUANTITY
CW00550R00JS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of CW00550R00JS73
Internal Part NumberEIS-CW00550R00JS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CW00550R00JS73
Related LinksCW00550, CW00550R00JS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CW00550R00JS73 Details Description
Related parts for CW00550R00JS73
DIAC 30-34V 2A DO214 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 6A R6 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 162 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 50K OHM 1W 5% RADIAL datasheet.pdf