Yageo YC324-JK-07270KL
YC324-JK-07270KL picture photo
Mfg. Part Number
YC324-JK-07270KL
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 270K OHM 2012
Datasheet Download
YC324-JK-07270KL.pdf
Availability of YC324-JK-07270KL
QUANTITY
YC324-JK-07270KL Order Process
Ship out your order
Specifications of YC324-JK-07270KL
Internal Part NumberEIS-YC324-JK-07270KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
SeriesYC324
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element125mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
ApplicationsDDRAM, SDRAM
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2012, Convex, Long Side Terminals
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.200" L x 0.126" W (5.08mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YC324-JK-07270KL
Related LinksYC324-JK, YC324-JK-07270KL Datasheet, Yageo Distributor
YC324-JK-07270KL Details Description
Related parts for YC324-JK-07270KL
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 3W DO15 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V 0.6A SYNC SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 1.23KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 5POS datasheet.pdf
RES 459 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf