FFF YD10015000J0G
YD10015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YD10015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 180D 1ST
Datasheet Download
YD10015000J0G.pdf
Availability of YD10015000J0G
QUANTITY
YD10015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YD10015000J0G
Internal Part NumberEIS-YD10015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package165
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYD
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YD10015000J0G
Related LinksYD1001, YD10015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YD10015000J0G Details Description
Related parts for YD10015000J0G
IC DELAY LINE 10TAP 250NS 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 150V 5A TO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 59V 2.6A SOT-223-4 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCF 7.50/11/180 3.5SN OR BX datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100 OHM 1% 1206 datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 0.5W TO-206AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf