FFF YD13015000J0G
YD13015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YD13015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 180D 1ST
Datasheet Download
YD13015000J0G.pdf
Availability of YD13015000J0G
QUANTITY
YD13015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YD13015000J0G
Internal Part NumberEIS-YD13015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package125
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYD
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingCopper Alloy - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YD13015000J0G
Related LinksYD1301, YD13015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YD13015000J0G Details Description
Related parts for YD13015000J0G
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5SOT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
PANEL CONTROL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ASSY MULTIFITTING MK2 5POS AR datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf