FFF YF04015000J0G
YF04015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YF04015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 3RD-LEVEL
Datasheet Download
YF04015000J0G.pdf
Availability of YF04015000J0G
QUANTITY
YF04015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YF04015000J0G
Internal Part NumberEIS-YF04015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYF
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level4
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Front, Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YF04015000J0G
Related LinksYF0401, YF04015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YF04015000J0G Details Description
Related parts for YF04015000J0G
GDT 400V 10KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG GRAY datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 50W 1.8A M222 datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC-DC 8W 5V 1.6A MED datasheet.pdf