FFF YF08015000J0G
YF08015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YF08015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 3RD-LEVEL
Datasheet Download
YF08015000J0G.pdf
Availability of YF08015000J0G
QUANTITY
YF08015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YF08015000J0G
Internal Part NumberEIS-YF08015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberAnytek Integration 02/Apr/2015
Standard Package45
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYF
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Front, Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YF08015000J0G
Related LinksYF0801, YF08015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YF08015000J0G Details Description
Related parts for YF08015000J0G
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR CDCLVP1102 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
RES 218K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL ADUCM360 4-20MA THERM datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
DIODE GEN PURPOSE datasheet.pdf
JT 5C 5#16 SKT RECP datasheet.pdf
15UF 100V 6,3X11 datasheet.pdf