TDK Corporation YFF18PC0J475M
YFF18PC0J475M picture photo
Mfg. Part Number
YFF18PC0J475M
Manufacturer
Product Category
Feed Through Capacitors
Brief Description
CAP FEEDTHRU 4.7UF 6.3V 0603
Datasheet Download
YFF18PC0J475M.pdf
Availability of YFF18PC0J475M
QUANTITY
YFF18PC0J475M Order Process
Ship out your order
Specifications of YFF18PC0J475M
Internal Part NumberEIS-YFF18PC0J475M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFeed Through Capacitors
SeriesCKD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Voltage6.3V
Current4A
DC Resistance (DCR)12 mOhm Max
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Height (Max)0.035" (0.90mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Thread Size-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YFF18PC0J475M
Related LinksYFF18P, YFF18PC0J475M Datasheet, TDK Corporation Distributor
YFF18PC0J475M Details Description
Related parts for YFF18PC0J475M
VARISTOR 297V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
POT JOYSTICK 120K OHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf