FFF YG24215100J0G
YG24215100J0G picture photo
Mfg. Part Number
YG24215100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RISING CLAMP 180D
Datasheet Download
YG24215100J0G.pdf
Availability of YG24215100J0G
QUANTITY
YG24215100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YG24215100J0G
Internal Part NumberEIS-YG24215100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYG
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level24
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesHigh Wire Entry Level, Interlocking (Front)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YG24215100J0G
Related LinksYG2421, YG24215100J0G Datasheet, FFF Distributor
YG24215100J0G Details Description
Related parts for YG24215100J0G
CUTTER SIDE OVAL FLUSH 6" datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 100A D2PAK datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf