FFF YK11424330J0G
YK11424330J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK11424330J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.433" (11.00mm)
Datasheet Download
YK11424330J0G.pdf
Availability of YK11424330J0G
QUANTITY
YK11424330J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK11424330J0G
Internal Part NumberEIS-YK11424330J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package48
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK114
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits24
Number of Wire Entries24
Pitch0.433" (11.00mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Color-
Terminal Screw MaterialPhosphor Bronze
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeChassis, Panel, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK11424330J0G
Related LinksYK1142, YK11424330J0G Datasheet, FFF Distributor
YK11424330J0G Details Description
Related parts for YK11424330J0G
MARKER TIE MIN 18LB NAT 3.9" datasheet.pdf
HEAT SINK 37.5 X 37.5 X 12.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH PEG datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4A 76.9 MOHM SMD datasheet.pdf