FFF YK30118030J0G
YK30118030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK30118030J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.300" (7.62mm)
Datasheet Download
YK30118030J0G.pdf
Availability of YK30118030J0G
QUANTITY
YK30118030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK30118030J0G
Internal Part NumberEIS-YK30118030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK301
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits18
Number of Wire Entries18
Pitch0.300" (7.62mm)
Number of Rows1
Current Rating15A
Voltage Rating300V
Wire Gauge14-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationSolder Tab
Barrier Type3 Wall (Tri)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK30118030J0G
Related LinksYK3011, YK30118030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK30118030J0G Details Description
Related parts for YK30118030J0G
TRANS NPN 20V 0.05A VMT3 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 10A KINK datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPST-NO 11A QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
POT SLIDE 20K OHM .1W 15MM datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5-POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 6.1A 80 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.555A 150 MOHM datasheet.pdf
480V 5A 230VAC NO AUX RN 3L datasheet.pdf