FFF YK31205030J0G
YK31205030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK31205030J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.300" (7.62mm)
Datasheet Download
YK31205030J0G.pdf
Availability of YK31205030J0G
QUANTITY
YK31205030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK31205030J0G
Internal Part NumberEIS-YK31205030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package140
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK312
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits5
Number of Wire Entries5
Pitch0.300" (7.62mm)
Number of Rows1
Current Rating15A
Voltage Rating250V
Wire Gauge16-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK31205030J0G
Related LinksYK3120, YK31205030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK31205030J0G Details Description
Related parts for YK31205030J0G
JUMPER-H1500TR/A2015W/X 8" datasheet.pdf
SSD 32GB SCSI datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DIFF IN 1MSPS 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR 4PORT 1:1.26CT 1.2MH SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 OLIVE datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 23POS .51M datasheet.pdf
RES 180K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 97MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS datasheet.pdf