| Internal Part Number | EIS-YK33330030J0G | |
| Standard Package | 153 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Barrier Blocks | |
| Series | YK333 | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Block Type | Barrier Block | |
| Number of Circuits | 30 | |
| Number of Wire Entries | 30 | |
| Pitch | 0.325" (8.26mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 20A | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Wire Gauge | 12-22 AWG | |
| Top Termination | Screws with Captive Plate | |
| Bottom Termination | Solder Eyelets | |
| Barrier Type | 3 Wall (Tri) | |
| Features | - | |
| Color | Black | |
| Terminal Screw Material | Steel | |
| Terminal Screw Finish | Zinc | |
| Mounting Type | Chassis, Panel, Right Angle | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |