FFF YK41207030J0G
YK41207030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK41207030J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm)
Datasheet Download
YK41207030J0G.pdf
Availability of YK41207030J0G
QUANTITY
YK41207030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK41207030J0G
Internal Part NumberEIS-YK41207030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK412
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits7
Number of Wire Entries7
Pitch0.325" (8.26mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK41207030J0G
Related LinksYK4120, YK41207030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK41207030J0G Details Description
Related parts for YK41207030J0G
PWR SUP MODULAR 120V 1000W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
ROTATING EYE HVYPS1.00-2" 20" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf