FFF YK51421030J0G
YK51421030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK51421030J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.374" (9.50mm)
Datasheet Download
YK51421030J0G.pdf
Availability of YK51421030J0G
QUANTITY
YK51421030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK51421030J0G
Internal Part NumberEIS-YK51421030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK514
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits21
Number of Wire Entries21
Pitch0.374" (9.50mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK51421030J0G
Related LinksYK5142, YK51421030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK51421030J0G Details Description
Related parts for YK51421030J0G
MOSFET N-CH 500V 80A SOT-227B datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V R2H 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 151MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE STRT CMR 32M datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SIP datasheet.pdf
DC DC CONVERTER MIL-COTS datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf