FFF YK55115030J0G
YK55115030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK55115030J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.433" (11.00mm)
Datasheet Download
YK55115030J0G.pdf
Availability of YK55115030J0G
QUANTITY
YK55115030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK55115030J0G
Internal Part NumberEIS-YK55115030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK551
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.433" (11.00mm)
Number of Rows1
Current Rating30A
Voltage Rating300V
Wire Gauge10-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type3 Wall (Tri)
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK55115030J0G
Related LinksYK5511, YK55115030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK55115030J0G Details Description
Related parts for YK55115030J0G
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 16SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 5K 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT SLIDE 20K OHM .1W 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
2.2UF 200V 6.3X11 85C RAD datasheet.pdf