FFF YK60114230J0G
YK60114230J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK60114230J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.394" (10.00mm)
Datasheet Download
YK60114230J0G.pdf
Availability of YK60114230J0G
QUANTITY
YK60114230J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK60114230J0G
Internal Part NumberEIS-YK60114230J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK601
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits14
Number of Wire Entries14
Pitch0.394" (10.00mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesCover
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK60114230J0G
Related LinksYK6011, YK60114230J0G Datasheet, FFF Distributor
YK60114230J0G Details Description
Related parts for YK60114230J0G
OSC XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 600V 400A NFH SER datasheet.pdf
2M STRT SE CONNECTOR,DC,3-PIN datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
BRIDGE RECT 13A 200V datasheet.pdf