FFF YK60421030J0G
YK60421030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK60421030J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm)
Datasheet Download
YK60421030J0G.pdf
Availability of YK60421030J0G
QUANTITY
YK60421030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK60421030J0G
Internal Part NumberEIS-YK60421030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package108
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK604
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits21
Number of Wire Entries21
Pitch0.394" (10.00mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK60421030J0G
Related LinksYK6042, YK60421030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK60421030J0G Details Description
Related parts for YK60421030J0G
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE WR 250LB 27" datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH 32BIT 80-TSSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 30POS DUAL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 6V 16MM PC MOUNT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf