FFF YK61213030J0G
YK61213030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK61213030J0G
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm)
Datasheet Download
YK61213030J0G.pdf
Availability of YK61213030J0G
QUANTITY
YK61213030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK61213030J0G
Internal Part NumberEIS-YK61213030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK612
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits13
Number of Wire Entries13
Pitch0.394" (10.00mm)
Number of Rows1
Current Rating25A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Terminal Screw FinishZinc
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK61213030J0G
Related LinksYK6121, YK61213030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK61213030J0G Details Description
Related parts for YK61213030J0G
TERM BLOCK PLUG 2POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
HANDLE SCALPEL #32 datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 8AWG SIZE 1/2 datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL MIX-MODE FOR AD9129 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 780MA 130 MOHM datasheet.pdf