FFF YK61A10030J0G
YK61A10030J0G picture photo
Mfg. Part Number
YK61A10030J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.394" (10.00mm)
Datasheet Download
YK61A10030J0G.pdf
Availability of YK61A10030J0G
QUANTITY
YK61A10030J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YK61A10030J0G
Internal Part NumberEIS-YK61A10030J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesYK61A
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.394" (10.00mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
ColorBlack
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YK61A10030J0G
Related LinksYK61A1, YK61A10030J0G Datasheet, FFF Distributor
YK61A10030J0G Details Description
Related parts for YK61A10030J0G
IC TRANSCVR/REG 3ST 16B 56TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 8-DIP datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL78010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
INSULATION SLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
DSUB datasheet.pdf
100UF 63V 10X12MM 105C 3000H datasheet.pdf