FFF YL10015000J0G
YL10015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YL10015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L
Datasheet Download
YL10015000J0G.pdf
Availability of YL10015000J0G
QUANTITY
YL10015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YL10015000J0G
Internal Part NumberEIS-YL10015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package55
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYL
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YL10015000J0G
Related LinksYL1001, YL10015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YL10015000J0G Details Description
Related parts for YL10015000J0G
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOUCH SCREEN CAP 20.65" W/CONT datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
A4 MH 1KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
21 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf