FFF YL20015000J0G
YL20015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YL20015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L
Datasheet Download
YL20015000J0G.pdf
Availability of YL20015000J0G
QUANTITY
YL20015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YL20015000J0G
Internal Part NumberEIS-YL20015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYL
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level10
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YL20015000J0G
Related LinksYL2001, YL20015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YL20015000J0G Details Description
Related parts for YL20015000J0G
RES SMD 88.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 12POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2A 69.6 MOHM SMD datasheet.pdf