FFF YL40215000J0G
YL40215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YL40215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R
Datasheet Download
YL40215000J0G.pdf
Availability of YL40215000J0G
QUANTITY
YL40215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YL40215000J0G
Internal Part NumberEIS-YL40215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYL
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level20
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YL40215000J0G
Related LinksYL4021, YL40215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YL40215000J0G Details Description
Related parts for YL40215000J0G
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
HDR RA SR .100 DP datasheet.pdf
IC DVR HIGHSIDE AUTO PWRSSO-12 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XRP7740 datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/PGS/CAP 26CKT datasheet.pdf
MEDIA CONVERTER datasheet.pdf
1X8 1GHZ SPLITTER MODULE datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf