FFF YM12015000J0G
YM12015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YM12015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L
Datasheet Download
YM12015000J0G.pdf
Availability of YM12015000J0G
QUANTITY
YM12015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YM12015000J0G
Internal Part NumberEIS-YM12015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYM
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level6
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YM12015000J0G
Related LinksYM1201, YM12015000J0G Datasheet, FFF Distributor
YM12015000J0G Details Description
Related parts for YM12015000J0G
CONN FPC BOTTOM 57POS 0.40MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 2000W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 2.176MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE PLUG 5POLE datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf