Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) YM120C15N182
YM120C15N182 picture photo
Mfg. Part Number
YM120C15N182
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC OCP 1800 OHM 25C
Datasheet Download
YM120C15N182.pdf
Availability of YM120C15N182
QUANTITY
YM120C15N182 Order Process
Ship out your order
Specifications of YM120C15N182
Internal Part NumberEIS-YM120C15N182
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPTC Thermistors
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesYM120
PackagingBulk
Voltage - Max265V
Current - Max100mA
Current - Hold (Ih) (Max)16mA
Current - Trip (It)23mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YM120C15N182
YM120C15N182 Details Description
Related parts for YM120C15N182
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 50A 690V 1FU/115 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 35MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf