FFF YM30215000J0G
YM30215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YM30215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R
Datasheet Download
YM30215000J0G.pdf
Availability of YM30215000J0G
QUANTITY
YM30215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YM30215000J0G
Internal Part NumberEIS-YM30215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYM
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level15
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YM30215000J0G
Related LinksYM3021, YM30215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YM30215000J0G Details Description
Related parts for YM30215000J0G
CONN HEADER 4POS 10MM R/A TIN datasheet.pdf