FFF YM40215000J0G
YM40215000J0G picture photo
Mfg. Part Number
YM40215000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R
Datasheet Download
YM40215000J0G.pdf
Availability of YM40215000J0G
QUANTITY
YM40215000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of YM40215000J0G
Internal Part NumberEIS-YM40215000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesYM
PackagingBulk
Number of Levels2
Positions Per Level20
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YM40215000J0G
Related LinksYM4021, YM40215000J0G Datasheet, FFF Distributor
YM40215000J0G Details Description
Related parts for YM40215000J0G
OUTPUT MODULE DC STD 13MA 24VDC datasheet.pdf
SCREEN BLUE SQUARE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.5A TO252-3 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 30A DO5 datasheet.pdf
D SUB 36W4 MA_40 A PL3_BRACKET_B datasheet.pdf
CONN RCPT 12P INLINE SKT A CODE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SKT datasheet.pdf